אוקראינה - ערש החסידות

עד שנת תשנ"א (1991) היתה אוקראינה מדינה מתוך מדינות ברית המועצות.

אוכלוסית אוקראינה מונה כ-50 מליון נפש, 75% מן התושבים אוקראינים והשאר רוסים. אוקראינה היא מדינה עשירה במחצבים ובפחם, ברזל, מגנזיום, כספית, גז טבעי ומלח. גם אוצרות המים ומרחבי האדמה העומדים לרשותה הפכו אותה לארץ חקלאית ממדרגה ראשונה, לא בכדי כונתה בזמנו "אסם התבואה של ברית המועצות". אמנם קשה שלא להבחין, למרות השפע הגשמי, כי בפועל מדובר על מדינה לא מפותחת. וידוע כיצד התנהלו הדברים תחת המשטר הקומוניסטי...

עד לפני 230 שנה שלטו בחבל ארץ זה הפולנים ורק אז נכבשו בידי הרוסים, בשנת תרע"ז (1917). בשנת התש"ה (1945) אחרי מלחמת העולם הראשונה, צורפו לאוקראינה שטחים שהיו לפני כן בתחומי פולין וצ'כסלובקיה, ובשנת התשי"ד (1954) צורף חצי האי קרים, שעד אז היה שייך לרפובליקה הרוסית. כשכבשו הרוסים את המדינות השכנות להם, וביניהן אוקראינה, אמר הצדיק המפורסם ר' פנחס מקוריץ: "אפילו תנוקות בעריסתם ראו קרי", לרוב טומאתם וגנותם של הרוסים. (שיח שרפי קודש ה' תצ"ט)

בסביבות שנת הש"ס (1600) ישבו בגלילותיה המזרחיים של פולין (שהפכו אח"כ לחלק מאוקראינה) כ-45,000 יהודים, מתוך כ-100,000 יהודים שישבו אז בפולין כולה. בשנת התרנ"ז (1897) ישבו בגלילות אלו קרוב לשני מליון יהודים (!) שהיוו קרוב ל10% מן האוכלוסיה הכללית.

רובם המכריע של יהודי אוקראינה הושמד בשואה, ובשנים האחרונות התפקדו במדינה קרוב לחצי מליון יהודים. גם פתיחת שערי ברית המועצות לעליה בילבלה את האוכלוסיה היהודית והיום היא מתמעטת והולכת.

אוקראינה היתה מקור פריחת החסידות, וקברי גדולי החסידות שבה יוכיחו על הדבר זכותם יגן עליו ועל כל ישראל אמן.

 

באתר דרך צדיקים תמצאו מגוון חבילות לאומן, טיסות לקייב, טיסות זולות לאודסה, טיסות ישירות ללבוב ודילים לברדיטשוב והאדיטש ויעדים נוספים באוקראינה

גולשים
ממליצים
 • "נהננו מכל רגע" מכתב תודה והערכה מרגש של נוסעות: "יש נסיעה לקברי צדיקים ויש נסיעה לקברי צדיקים..."
 • "מודים לבורא שזכה אותנו במדריך מעולה..." חלק גדול מההצלחה, נזקף לזכותם של מערך המדריכים והמדריכות המעולים והמוכשרים המלווים את הקבוצות. נוסעות מודות למדריך על הטיפול בקבוצה.
 • "המשיכו לעשות חיל במסירות" נוסעת כותבת:"בקשתי לשבח ולהודות לכולכן על נועם שיחותיכן, רגישותכן וחום ליבכן הממלא את הפונים אליכם ברוגע ובשמחת הלב".
 • "תחושה של שלימות" נוסעות מודות למדריכה המיוחדת: "הדאגה האישית לכל אחת ולכל פרט, הקשר הטלפוני לפני היציאה ובחזרה, התדרוך ליד הציון, השירה, הצחוק והסבלנות - כל אלה העצימו את היופי שבמסע ויצרו תחושה של שלמות..."
 • "אין לי מילים להודות על החוויה"... אין לי מילים להודות על החוויה המדהימה שעברתי שם יחד איתכם, הקב"ה ישלם לכם על כל הטוב שאתם עושים ולאנשים הטובים שאיתם אתם עובדים"
 • "תודה ענקית" נוסעות כותבות: "מודות אנחנו לכם שעמדתם לרשותינו על הצד הטוב ביותר ונשמח להצטרף אליכם לעוד טיולים מסוג זה."
 • "חויה עם הרבה נשמה" הנוסעות בת שבע ואילנה ממליצות: "היתה חויה עם הרבה נשמה", "להתראות בפעם הבאה"...
 • ''תודה לכם על מסע נפלא'' "לרבים מאיתנו היתה זו נסיעה ראשונה, שהשאירה טעם של עוד... תודה לכם, דרך צדיקים, על מסע נפלא וקדוש זה".
 • בוקינג - Booking
 • "חויה יוצאת מן הכלל" נוסעות כותבות: "מצאנו לנכון להודות לכם בכתב על חויה יוצאת מן הכלל, מרגשת ומהנה..."
 • ''עבורינו זו הייתה חוויה מדהימה'' אריה וגרשון, מרגני קבוצה, כותבים: "למחצית מחברי הקבוצה זו נסיעה ראשונה לאומן ולשאר קברי צדיקים, ועבורינו זו היתה חוויה מדהימה..."
 • "נהניתי מהטיול בצורה שאין לתאר" "נהניתי מהטיול בצורה שאין לתאר, הרבנית הקסימה אותי בדרך שבה העבירה את ההדרכה!"
 • "מאוד מאוד נהנינו מהשירות המסור שקיבלנו לכל אורך הדרך" "פנינו לבקש הצעת מחיר לנסיעה משפחתית לקברי צדיקים בפולין. אחרי שחזרנו, אנחנו חייבים לומר שמאוד מאוד נהנינו מהשירות המסור שקיבלנו לאורך כל הדרך"
 • 10 עובדות מדהימות על אוקראינה! כמה אתה באמת יודע על אוקראינה? המדינה השוכנת באירופה ובעבר הלא מאד רחוק הייתה חלק מברית המועצות...