עצות וטיפים לנוסעי ראש השנה

עצות טיפים ומידע מועיל – לנוסע

מידע חשוב לציון רביה"ק רבי נחמן בימי ראש השנה
 

בשל מספר הנוסעים הגדול, מעמידה חברת דרך צדיקים צוותי סיוע והכוונה בשדות התעופה, המסייעים לעבור את ביקורת הגבולות, מסייעים במקרה של בעיה (בויזה או בדרכון. נדיר, אבל קורה במצב כזה) ומכוונים את הנוסעים לעבר האוטובוסים המסיעים לאומן.

 

האוטובוסים זוכים לליווי משטרתי עד העיר אומן, ובשל כך הנסיעה מתארכת מעט. בהגיעכם לעיר אומן, יעלה לאוטובוס שוטר, שיעבור על רשימות הויזות. לאחר מכן, תורדו מהאוטובוסים בתחתית רחוב בילינסקי העולה לציון.

 

בירידה מהאוטובוסים, ממתינים עשרות נערים מקומיים עם עגלות, ומבקשים לסייע – תמורת תשלום, כמובן – בסחיבת המזוודות. המחיר לסבל שכזה אמור היה להיות דולר אחד, במציאות מדובר בממוצע של 5 עד 10 דולר.

 

Q חשוב: התמקח על המחיר, בשבילך ובשביל אלה שאחריך! אם תשלם מחיר מופקע, יבקשו גם נערים אחרים מחיר כזה, ונוסעים אחרים יסבלו מכך!

 

Q טיפ: פקח עין על מזוודותיך, אל תשאירם, אפילו לא לרגע אחד, ללא השגחה צמודה.

 

 

התארגנות ללינה

לאחר שתעלה לכיכר פושקינא, תתקל ב"שוק הדירות". עשרות מקומיים המנסים להשכיר דירותיהם לחסידים. הטוב ביותר הוא להתארגן בקבוצה, ולשכור יחד דירה. כדאי וחשוב לסכם דברים מפורשים (כמו: מחיר, זמן שהיה) מראש, על מנת לא להסתבך מאוחר יותר.

 

R על פי תקנות משפיעי אנ"ש, יש לקבוע בפירוש כי במשך כל שהותך בדירה, לא תיכנס אליה בעלת הדירה.

 

המחיר לדירה נקבע בהתאם למרחק ממנה לציון. הדירות הקרובות לציון (עד 5 דקות הליכה), מחירן בממוצע: 20 עד 30 דולר למיטה ללילה; בדירות הרחוקות יותר יורד המחיר מעט עד לכ-5 דולר למיטהלילה לדירות שאחרי רחוב סאדובה ( לשעבר "קרל מרקס", הרחוב שבסוף רחוב פושקינא).

 

Q טיפ: אם שכרת דירה באזור מרוחק, עדיף שלא לצאת או לבא לבית יחידי. מספר פעמים הוכו חסידים שהלכו לבדם באזורים שאחרי רחוב סאדובה (קארל מרקס).

 

 מצב הדירות אינו תמיד שפיר, ובעלי הדירות מכניסים מיטות רבות בכל חדר, כך שהתוצאה אינה תמיד נוחות מירבית...

 

Q גם בדירה, חשוב: אל תניח כסף או מסמכים במקומות גלוים. הסתר אותם במקום שמור.

Q במקרה של גניבת או איבוד דרכון או כרטיס טיסה, פנה מיד לנציגות משטרת ישראל בביתן המשטרה בכיכר פושקינא, הגש תלונה ובקש אישור על הגשת התלונה, פנה מיד לנציגי משרד הנסיעות שלך להכוונה.

 

בשנה שעברה, הקימו עסקני אנ"ש את ארגון "מנוחה ושמחה", שהקים מתחם לינה ענק ובו אהלי לינה ענקיים, שהכילו כ-2500 מיטות, שנמכרו במחיר 55 עד 65 דולר למיטה למשך כל ימי השהות. האהלים היו במרחק כ-20 דקות הליכה מהציון (לכיוון בית הקברות החדש, כביש קייב אודסה) והשוהים שם דיווחו על תנאים אנושיים ומכובדים.

השנה (ראש השנה תשס"ח) בכוונת המארגנים להכפיל את כמות המיטות. פרטים על הפרויקט, ועל הרישום ללינה, יפורסמו בשער ברסלב מדור חדשות לכשיהיו.

 

אכילה ושתיה

לאחר שהתארגנת בדירה ולאחר ששבת מתפילה בציון, מן הסתם תרצה להתרענן מעט בשתיה ואכילה:

קשה להחמיץ את אחד מהכנסות האורחים הפעילים באומן בתקופת ראש השנה באזור הציון. מול הציון ממש עומדת 'הכנסת אורחים אנשין' של הרבנים אלעזר ואברהם-נתן אנשין (עומדת בין מבנה המקווה, השירותים וחדר הקפה לבין משרדי "שיח מחמדי ארץ"). שם אפשר לקבל, בכל שעות היממה, כמעט, שתיה חמה וקרה וכיבוד קל.

מול הציון, וליד הכנסת האורחים שהוזכרה, עומד מבנה הקפה והתה, השירותים והמקווה של אגודת אהלי צדיקים, הפעיל כל השנה, גם שם ניתן לקבל במשך כל שעות היממה, שתיה חמה וקרה, מים (ראוים לשתיה) וכיבוד קל.

הכנסת האורחים הגדולה ביותר, המגישה גם ארוחות של ממש, היא הכנסת אורחים של האחים ר' יצחק ור' שמעון אנשין, בכיכר פושקינא מול הקלויז (בפינה). שם ניתן לקבל, במשך שעות היום והערב ארוחות חמות, ובימי ראש השנה עצמם, מתקיימת שם חלוקת סעודות החג, ארוזות ומסודרות, לחפצים, מיסודו של הנדיב הברסלבי ר' ישראל זינגר.

 

R הערה: בזמני העליה הקבועים, ישנן ארוחות ביום חול וסעודות בשבת וחג, חינם אין כסף, בהכנסת אורחים של האחים אנשין בקומת הקלויז הספרדי ובהכנסת אורחים "אהלי צדיקים" בכיכר פושקינא (רח' בילינסקי 26). ארוחות מלאות באיכות מעולה.

ואולם, הכנסות האורחים אינן פעילות בימי ראש השנה עצמם. אז, ניתן לרכוש כרטיסי אוכל מהארץ, או באומן, במטבחים פרטיים, או בהכנסת אורחים, שם מחולקות ארוחות חינם.

 

עד השנה האחרונה, ניתן היה לרכוש כרטיסי אוכל במטבח המרכזי, שהופעל על ידי ר' יצחק קעניג מצפת ושותפיו לעשיה. אולם, על פי מה שפורסם עד כה, מסתבר כי בשנה הקרובה (ראש השנה תשס"ח), שוב לא יתקיים המטבח הזה, ומי שחשב לאכול שם, כדאי שידאג לפתרון אחר.

 

 

שירותים

מול הציון ישנם חדרי שירותים מרווחים בשני מקומות: ליד המקוה, ומתחת לחדר הקפה והתה.

 

R הערה: באמצע השנה, מיועדים חדרי השירותים שתחת חדר הקפה והתה לנשים בלבד, בעוד השירותים שבמורד הרחוב (במרחק כ-10 מטר, ליד המקוה) מיועדים לגברים בלבד.

 

בשנים האחרונות, מפזר "מרכז ברסלב" מבני שירותים ניידים בכל רחבי אזור הציון. המרכז אף בנה שירותים מאחורי הציון, המיועדים לנשים במשך כל השנה, וכנראה בראש השנה יהיו פתוחים לגברים.

חדרי שירותים נוספים ישנם כמובן בקלויז, ברחבת הכניסה.

 

מרפאה

בבנין "קרית ברסלב", פועלת מרפאה ברשות רופאים ישראלים מוסמכים. גם ארגון "הצלה" מגיש במקום עזרה ראשונה באמצעות ווספות המסתובבות בכל האזור בו שוהים החסידים.

 

 

שונות

א. בעת ההרשמה לנסיעה לאומן, ברר לגבי ביטוח רפואי. עלותו נמוכה מאוד וכדאי לרכשו על כל מקרה שלא יבוא ח"ו.

ב. בימי ראש השנה, הופך כיכר פושקינא לשוק בזעיר אנפין. אפשר לרכוש שם ספרי ברסלב, טלית-קטן, כיפות, קלטות, אוכל מבושל ועוד ועוד.

ג. אנו בחברת דרך צדיקים נפרסם את זמני היציאה מאומן, לטיסות חזור, על גבי לוחות המודעות, סמוך לציון ובכניסה לקלויז. עקוב אחרי הזמנים על מנת שלא תפסיד את טיסתך.

ד. משרדי חברת דרך צדיקים באומן שוכנים במשרדי אגודת אהלי צדיקים, ברחוב בילינסקי 26, אם נתקלת בבעיה הקשורה לטיסה, יהיה לך לאן לפנות. חשוב לדעת: את נציגי המשרד ניתן לשאול רק במה שקשור לטיסות.

ה. חשוב מאוד: אין להחליף כרטיסי טיסה לטיסות סדירות או טיסות צ'ארטר ללא אישור נציג המשרד.

 

R חשוב: הינך מייצג את העם היהודי, שמור על כבוד שמים וכבוד הבריות, וזכור: גזל הגוי אסור בתכלית האיסור!

 

- למדריך המלא -

 

המידע באדיבות אתר "שער ברסלב"

מתכננים נסיעה לאומן? היכנסו לעמוד הבא לצפייה במגוון החבילות לאומן

גולשים
ממליצים
 • "נהננו מכל רגע" מכתב תודה והערכה מרגש של נוסעות: "יש נסיעה לקברי צדיקים ויש נסיעה לקברי צדיקים..."
 • "מודים לבורא שזכה אותנו במדריך מעולה..." חלק גדול מההצלחה, נזקף לזכותם של מערך המדריכים והמדריכות המעולים והמוכשרים המלווים את הקבוצות. נוסעות מודות למדריך על הטיפול בקבוצה.
 • "המשיכו לעשות חיל במסירות" נוסעת כותבת:"בקשתי לשבח ולהודות לכולכן על נועם שיחותיכן, רגישותכן וחום ליבכן הממלא את הפונים אליכם ברוגע ובשמחת הלב".
 • "תחושה של שלימות" נוסעות מודות למדריכה המיוחדת: "הדאגה האישית לכל אחת ולכל פרט, הקשר הטלפוני לפני היציאה ובחזרה, התדרוך ליד הציון, השירה, הצחוק והסבלנות - כל אלה העצימו את היופי שבמסע ויצרו תחושה של שלמות..."
 • "אין לי מילים להודות על החוויה"... אין לי מילים להודות על החוויה המדהימה שעברתי שם יחד איתכם, הקב"ה ישלם לכם על כל הטוב שאתם עושים ולאנשים הטובים שאיתם אתם עובדים"
 • "תודה ענקית" נוסעות כותבות: "מודות אנחנו לכם שעמדתם לרשותינו על הצד הטוב ביותר ונשמח להצטרף אליכם לעוד טיולים מסוג זה."
 • "חויה עם הרבה נשמה" הנוסעות בת שבע ואילנה ממליצות: "היתה חויה עם הרבה נשמה", "להתראות בפעם הבאה"...
 • ''תודה לכם על מסע נפלא'' "לרבים מאיתנו היתה זו נסיעה ראשונה, שהשאירה טעם של עוד... תודה לכם, דרך צדיקים, על מסע נפלא וקדוש זה".
 • בוקינג - Booking
 • "חויה יוצאת מן הכלל" נוסעות כותבות: "מצאנו לנכון להודות לכם בכתב על חויה יוצאת מן הכלל, מרגשת ומהנה..."
 • ''עבורינו זו הייתה חוויה מדהימה'' אריה וגרשון, מרגני קבוצה, כותבים: "למחצית מחברי הקבוצה זו נסיעה ראשונה לאומן ולשאר קברי צדיקים, ועבורינו זו היתה חוויה מדהימה..."
 • "נהניתי מהטיול בצורה שאין לתאר" "נהניתי מהטיול בצורה שאין לתאר, הרבנית הקסימה אותי בדרך שבה העבירה את ההדרכה!"
 • "מאוד מאוד נהנינו מהשירות המסור שקיבלנו לכל אורך הדרך" "פנינו לבקש הצעת מחיר לנסיעה משפחתית לקברי צדיקים בפולין. אחרי שחזרנו, אנחנו חייבים לומר שמאוד מאוד נהנינו מהשירות המסור שקיבלנו לאורך כל הדרך"
 • 10 עובדות מדהימות על אוקראינה! כמה אתה באמת יודע על אוקראינה? המדינה השוכנת באירופה ובעבר הלא מאד רחוק הייתה חלק מברית המועצות...