בירת אוקראינה - קייב

אודות העיר קייב

קייב היא כיום בירת אוקראינה והעיר הגדולה במדינה. אוכלוסיתה מונה כ-2.5 מליון נפש.
העיר מהווה מרכז תחבורתי חשוב. צומת מסילות ברזל, כבישים וקווי תעופה, והיא משמשת גם כמרכז התעשייה, השכלה והתרבות של אוקראינה.

קייב בירת אוקראינה תמונה פנורמית של העיר

תולדות העיר קייב והקהילה היהודית

קייב היתה אחת מן הערים העתיקות ברוסיה וכונתה "אם הערים", היא נוסדה לפני 1,200 שנה ושימש במשך זמן רב כמרכז הכנסיה הרוסית. במלחמת העולם השניה נכבשה קייב על-ידי הגרמנים שטבחו 200,000 איש מתושביה, אך היא שוקמה לאחר המלחמה. סוחרים יהודים התיישבו בקייב עוד מאז הקמתה. שגשוגה של הקהילה היהודית עורר את קינאת הנוצרים ולפני כ-250 שנה נסגרו שערי העיר בפני כניסת יהודים נוספים. קייב משכה אליה מאות קראים ובמשך הזמן הפכה למרכז העדה הקראית באירופה. בשנת תקפ"ז (1827) גורשו היהודים מקייב והורשו לחזור אליה שנית כעבור 34 שנה לאחר מכן בשנת תרכ"א (1861). עד המהפכה הרוסית מצבם של היהודים בקייב השתפר. הם התקבלו לאוניברסיטה ועסקו במקצועות חופשיים. במהפכת שנת תרס"ה (1905) השתתפו כמה יהודים ובתגובה נערך בקהילה פוגרום. בשנת תרע"א (1911) נרצח ילד נוצרי בקייב וארגון אנטישמי העליל על יהודי בשם מנחם בייליס כי רצח את הילד כיד להשתמש בדמו להכנת מצות בפסח.

במשפט בייליס המפורסם שנערך בקייב בשנת תרע"ג (1913) ייצגו הפרקליט היהודי הנודע "אוסקר גרוזנברג), שהביא לזיכויו, אולם זאת, אחרי שנתיים של מאסר, השפלות ותעמולת זוועה נגד היהדות בכלל.

 

העיר קייב מתקופת מלחמת העולם ה2 ועד היום

בתקופה הקומוניסטית עזבו אלפי יהודים את קייב במלחמת העולם השניה, משנכבשה אוקראינה על ידי הגרמנים, נירצחו רוב יהודי קייב, שמנו אז קרוב ל-200,000 איש. למעלה מ-100,000 מהם נרצחו בשנת תש"א (1941) בגיא באבי יאר שליד קייב. החל משנת תשמ"ט (1989) עלו אלפים יהודי קייב לארץ וכיום חיים בקייב כ-50,000 יהודים בלבד.

 

באתר דרך צדיקים תמצאו מגוון דילים לקייב, וטיסות לקייב במחירים משתלמים

גולשים
ממליצים
 • "נהננו מכל רגע" מכתב תודה והערכה מרגש של נוסעות: "יש נסיעה לקברי צדיקים ויש נסיעה לקברי צדיקים..."
 • "מודים לבורא שזכה אותנו במדריך מעולה..." חלק גדול מההצלחה, נזקף לזכותם של מערך המדריכים והמדריכות המעולים והמוכשרים המלווים את הקבוצות. נוסעות מודות למדריך על הטיפול בקבוצה.
 • "המשיכו לעשות חיל במסירות" נוסעת כותבת:"בקשתי לשבח ולהודות לכולכן על נועם שיחותיכן, רגישותכן וחום ליבכן הממלא את הפונים אליכם ברוגע ובשמחת הלב".
 • "תחושה של שלימות" נוסעות מודות למדריכה המיוחדת: "הדאגה האישית לכל אחת ולכל פרט, הקשר הטלפוני לפני היציאה ובחזרה, התדרוך ליד הציון, השירה, הצחוק והסבלנות - כל אלה העצימו את היופי שבמסע ויצרו תחושה של שלמות..."
 • "אין לי מילים להודות על החוויה"... אין לי מילים להודות על החוויה המדהימה שעברתי שם יחד איתכם, הקב"ה ישלם לכם על כל הטוב שאתם עושים ולאנשים הטובים שאיתם אתם עובדים"
 • "תודה ענקית" נוסעות כותבות: "מודות אנחנו לכם שעמדתם לרשותינו על הצד הטוב ביותר ונשמח להצטרף אליכם לעוד טיולים מסוג זה."
 • "חויה עם הרבה נשמה" הנוסעות בת שבע ואילנה ממליצות: "היתה חויה עם הרבה נשמה", "להתראות בפעם הבאה"...
 • ''תודה לכם על מסע נפלא'' "לרבים מאיתנו היתה זו נסיעה ראשונה, שהשאירה טעם של עוד... תודה לכם, דרך צדיקים, על מסע נפלא וקדוש זה".
 • בוקינג - Booking
 • "חויה יוצאת מן הכלל" נוסעות כותבות: "מצאנו לנכון להודות לכם בכתב על חויה יוצאת מן הכלל, מרגשת ומהנה..."
 • ''עבורינו זו הייתה חוויה מדהימה'' אריה וגרשון, מרגני קבוצה, כותבים: "למחצית מחברי הקבוצה זו נסיעה ראשונה לאומן ולשאר קברי צדיקים, ועבורינו זו היתה חוויה מדהימה..."
 • "נהניתי מהטיול בצורה שאין לתאר" "נהניתי מהטיול בצורה שאין לתאר, הרבנית הקסימה אותי בדרך שבה העבירה את ההדרכה!"
 • "מאוד מאוד נהנינו מהשירות המסור שקיבלנו לכל אורך הדרך" "פנינו לבקש הצעת מחיר לנסיעה משפחתית לקברי צדיקים בפולין. אחרי שחזרנו, אנחנו חייבים לומר שמאוד מאוד נהנינו מהשירות המסור שקיבלנו לאורך כל הדרך"
 • 10 עובדות מדהימות על אוקראינה! כמה אתה באמת יודע על אוקראינה? המדינה השוכנת באירופה ובעבר הלא מאד רחוק הייתה חלק מברית המועצות...