פירות וירקות

פירות וירקות בדרך כלל ניתן לקנות בחו"ל ללא חשש.

פירות וירקות שגדלו בחו"ל פטורים מתרומות ומעשרות . פירות וירקות

 

איסור ערלה:
איסור ערלה נוהג גם בחוץ לארץ אפילו בשדות הגוי, ולכן פירות האילן שחנטו קודם השנה הרביעית לנטיעת האילן אסורים באכילה, אלא שעל פי ההלכה במקרה של ספק ערלה בפירות שגדלו בחו"ל מותר. כיוון שאנו קונים את הפירות בשוק, אין לחשוש לערלה, שהרי בשוק כבר לא ניתן לדעת אם הפרי הוא ערלה או לא, וזהו ספק. אפילו אם קונים את הפירות בסמוך למקום הגידול, הרי הם מותרים, כל עוד לא ברור בוודאות שהם נקטפו מעצי ערלה.

 

כלאי הכרם:
איסור כלאי הכרם נוהג גם בחו"ל, אולם גם לגביו הדין הוא שספק כלאים מותר, ולפיכך מותר לקנות ענבים וירקות אפילו בסמוך למקום הגידול, כל עוד לא ראינו בוודאות שהם גדלו בסמיכות זה לזה. למנהג האשכנזים, בחו"ל כלאי הכרם אסורים רק כאשר נזרעו בבת אחת גפן ושני מיני זרעים שונים.

 

פירות מורכבים:
איסור הרכבת אילן נוהג גם בחו"ל, אפילו בארץ ישראל הפירות שצמחו מהרכבה כזו אינם אסורים באכילה.

 

כלאי זרעים:
איסור כלאי זרעים אינו נוהג כלל בחו"ל. לעתים קונים בחו"ל פירות שהובאו מארץ ישראל. במקרה כזה צריך לבדוק שיש עליהם סימון שאין בהם חשש טבל וערלה. אם ידוע שהפירות הם  מארץ ישראל ואין עליהם סימון כשרות, צריך להפריש מהם תרומות ומעשרות ללא ברכה.

 

ירקות קפואים:
ירקות קפואים מותרים באכילה, אלא שאם הם מסוגים שבהם יש חשש לנגיעות בחרקים, הרי הם טעונים בדיקה. במקום שבו מצורפת לירק הקפוא שקית של רוטב, אי אפשר להשתמש בה, אלא אם כן יש עליה סימן הכשר. ירקות חתוכים לסלט, אם יש בהם גם ירקות העלולים להיות נגועים בחרקים יתבונן היטב, ואם לא מבחין בחרקים מותר לאוכלם. אם יש בהם תבלינים שאינם מאפשרים להבחין בינם לבין חרקים מותר לאוכלם. אם יש שם ירקות חריפים כגון: בצל, צנון, ושום, אין לאוכלם, כיוון שאנו חוששים שמא הם נאסרו בחיתוך בסכין טרפה.

 

באדיבות אתר אומן שלום

גולשים
ממליצים
 • "נהננו מכל רגע" מכתב תודה והערכה מרגש של נוסעות: "יש נסיעה לקברי צדיקים ויש נסיעה לקברי צדיקים..."
 • "מודים לבורא שזכה אותנו במדריך מעולה..." חלק גדול מההצלחה, נזקף לזכותם של מערך המדריכים והמדריכות המעולים והמוכשרים המלווים את הקבוצות. נוסעות מודות למדריך על הטיפול בקבוצה.
 • "המשיכו לעשות חיל במסירות" נוסעת כותבת:"בקשתי לשבח ולהודות לכולכן על נועם שיחותיכן, רגישותכן וחום ליבכן הממלא את הפונים אליכם ברוגע ובשמחת הלב".
 • "תחושה של שלימות" נוסעות מודות למדריכה המיוחדת: "הדאגה האישית לכל אחת ולכל פרט, הקשר הטלפוני לפני היציאה ובחזרה, התדרוך ליד הציון, השירה, הצחוק והסבלנות - כל אלה העצימו את היופי שבמסע ויצרו תחושה של שלמות..."
 • "אין לי מילים להודות על החוויה"... אין לי מילים להודות על החוויה המדהימה שעברתי שם יחד איתכם, הקב"ה ישלם לכם על כל הטוב שאתם עושים ולאנשים הטובים שאיתם אתם עובדים"
 • "תודה ענקית" נוסעות כותבות: "מודות אנחנו לכם שעמדתם לרשותינו על הצד הטוב ביותר ונשמח להצטרף אליכם לעוד טיולים מסוג זה."
 • "חויה עם הרבה נשמה" הנוסעות בת שבע ואילנה ממליצות: "היתה חויה עם הרבה נשמה", "להתראות בפעם הבאה"...
 • ''תודה לכם על מסע נפלא'' "לרבים מאיתנו היתה זו נסיעה ראשונה, שהשאירה טעם של עוד... תודה לכם, דרך צדיקים, על מסע נפלא וקדוש זה".
 • בוקינג - Booking
 • "חויה יוצאת מן הכלל" נוסעות כותבות: "מצאנו לנכון להודות לכם בכתב על חויה יוצאת מן הכלל, מרגשת ומהנה..."
 • ''עבורינו זו הייתה חוויה מדהימה'' אריה וגרשון, מרגני קבוצה, כותבים: "למחצית מחברי הקבוצה זו נסיעה ראשונה לאומן ולשאר קברי צדיקים, ועבורינו זו היתה חוויה מדהימה..."
 • "נהניתי מהטיול בצורה שאין לתאר" "נהניתי מהטיול בצורה שאין לתאר, הרבנית הקסימה אותי בדרך שבה העבירה את ההדרכה!"
 • 10 עובדות מדהימות על אוקראינה! כמה אתה באמת יודע על אוקראינה? המדינה השוכנת באירופה ובעבר הלא מאד רחוק הייתה חלק מברית המועצות...